20 zabaw i ćwiczeń sensorycznych rozwijających małą motorykę
Mała motoryka to pojęcie, które powinien znać każdy troskliwy rodzic. Co tak naprawdę oznacza? Jak pomóc dziecku wykształcić zbiór tych umiejętności? W tym wpisie poznasz ćwiczenia i ciekawe zabawy, które pozwolą na rozwój małej motoryki już o najmłodszych lat.
Czym są zabawy sensoryczne i dlaczego są ważne dla rozwoju małej motoryki dziecka?
Jak już wspomnieliśmy we wstępie, mała motoryka to termin, który nie powinien być obcy żadnym rodzicom. Co się za nim kryje? Tak zwana motoryka mała to umiejętność precyzyjnej kontroli ruchów drobnych mięśni, zwłaszcza dłoni i palców. Obejmuje zdolność do wykonywania czynności wymagających precyzji, takich jak pisanie, rysowanie, przycinanie nożyczkami, wiązanie sznurowadeł, manipulowanie małymi przedmiotami itp.
Mała motoryka rozwija się stopniowo u dzieci wraz z wiekiem, a jej brak może wpłynąć na zdolność do nauki i codziennej samoobsługi. Ćwiczenia mające na celu rozwijanie małej motoryki są często wykonywane w szkołach i placówkach opiekuńczych dla dzieci. Ty również możesz wdrożyć je w Waszą codzienność i to bez specjalnego wstępu. Zabawki sensoryczne mogą w końcu sprawdzać się zarówno w kontekście codziennej rozrywki, jak i wsparcia w rozwoju małej motoryki. Jakie aktywności warto wdrożyć?
Najlepsze zabawy i ćwiczenia na małą motorykę
Istnieje wiele zabaw i ćwiczeń, które mogą pomóc w rozwijaniu małej motoryki u dzieci. Oto 20 ciekawych propozycji, do których możesz wykorzystać gotowe zabawki kreatywne z naszego sklepu albo… to, co znajdziesz w domu, na przykład w łazience czy kuchni.
- Zabawy manipulacyjne z małymi przedmiotami, takimi jak klocki, koraliki, guziki czy kapsle, które dziecko może przekładać z jednego miejsca na drugie. Uwaga: pamiętaj, że po niektóre elementy – zwłaszcza drobne, które maluch mógłby połknąć – nie można sięgać przed ukończeniem przez dziecko 3. roku życia!
- Malowanie farbami, rysowanie kredkami lub pisakami, które wymagają precyzyjnego trzymania narzędzia do pisania. Świetnie sprawdzą się też wodne kolorowanki.
- Układanie puzzli lub klocków, które zmuszają malucha do dokładnego dopasowywania elementów i utrzymania ich w paluszkach.
- Zabawy w lepienie z plasteliny lub modeliny, które wymagają precyzyjnego formowania i manipulowania małymi elementami.
- Gry zręcznościowe, takie jak chociażby łapanie piłki, przewracanie pudełek, układanie domino czy tor kulek – wszystkie, które pomagają w rozwoju koordynacji ręka-oko.
- Ćwiczenia z nożyczkami, na przykład wycinanie kształtów z papieru. To zabawy, które wymagają precyzyjnego i kontrolowanego ruchu dłoni.
- Układanie mozaiki z małych elementów (drewnianych lub plastikowych klocków), które motywują dziecko do dokładnego dopasowywania elementów i manipulowania nimi.
- Gry planszowe, które wymagają ruchu pionków, żetonów lub kart, pomagające w rozwoju precyzyjnej kontroli ruchów dłoni. Polecamy sprawdzić na przykład, jakie zabawki Janod są dostępne w naszym sklepie – puzzle progresywne czy układanki magnetyczne będą strzałem w dziesiątkę.
- Ćwiczenia manualne, takie jak skręcanie, wiązanie, sznurowanie, które pomagają w rozwoju koordynacji ruchowej i precyzji.
- Łapanie i rzucanie miękkimi piłkami – można stosować dla urozmaicenia takie o różnych kształtach, kolorach i rozmiarach.
- Układanie niewielkich przedmiotów w określonym porządku, na przykład kolorowych drewnianych klocków w rzędzie, czy miniaturowych zwierzątek w kole.
- Puszczenie baniek mydlanych – zachęcając dziecko do łapania baniek mydlanych, można poprawić jego umiejętności chwytania i precyzyjnego ruchu dłoni.
- Zabawy w kuchni – idealnie przy wyrabianiu ciasta, łączeniu składników, mieszaniu i wałkowaniu czy wycinaniu ciastek za pomocą foremki.
- Sprawdzą się też zabawy z drucikami czy nićmi i koralikami – warto zachęcić dziecko do nawlekania drobnych elementów, tworzenia kolorowych bransoletek i naszyjników. Idealnym pomysłem jest sięgnięcie po gotowe zestawy artystyczne, przygotowane specjalnie z myślą o maluchach.
- Zabawki majsterkowanie? W tym dziale w naszym sklepie znajdziesz mnóstwo ciekawych propozycji dla maluchów. Drewniane śrubokręty i klucze nauczą dziecko manipulowania przedmiotami.
- Zabawa… jedzeniem. Układanie groszku czy paluszków rybnych na talerzu, wycinanie kształtów w plastrze sera czy robienie wzorów za pomocą ketchupu to genialny sposób na rozwój małej motoryki przy okazji spożywania posiłku.
- W przypadku starszych dzieci: zabawy z piankowymi literami i cyframi, polegające chociażby na zachęcaniu pociechy do układania liter i cyfr w słowa i liczby.
- Zabawa z naklejkami, wyklejankami lub wydrapywankami.
- Zabawy z ziemią i roślinami. Zwyczajna łopatka i grabki do ogródka wesprą kilkuletnie dzieci w koordynowaniu rąk i wzroku.
- Zabawa z sensorycznymi książeczkami, które zachęcają do dotykania paluszkami i przewracania “kartek”.
Wiesz już, czym jest mała motoryka i jaką pełni funkcję w życiu człowieka. Wiesz też, jak wesprzeć jej rozwój od najmłodszych lat. Teraz wystarczy tylko rady, które opisaliśmy w naszym tekście zaimplementować do codzienności w ramach wieczornych zabaw, podróży samochodem, wspólnych śniadań itd. Więcej zabawek sensorycznych, które będą nieocenionym wsparciem, znajdziesz w naszym sklepie internetowym.