Darmowa dostawa od 50,00 PLN

Jaki jeździk dla dziecka wybrać? Poradnik zakupowy

2023-05-24
Jaki jeździk dla dziecka wybrać? Poradnik zakupowy

Kupno jeździka dla dziecka to jeden z ważniejszych wyborów, jakiego muszą dokonać rodzice – w końcu chodzi o bezpieczeństwo pociechy. Istnieje wiele rodzajów i modeli tego typu pojazdów, co może być przytłaczające i utrudniać podjęcie decyzji. W tym poradniku przedstawimy Ci najważniejsze informacje na temat jeździków dla dzieci.

Jakie są najważniejsze cechy dobrego jeździka dla dziecka?

Jeździk to rodzaj zabawki przeznaczonej dla małych dzieci, które uczą się chodzić i rozwijają równowagę. Zazwyczaj posiada trzy lub cztery koła (dwa z przodu, jedno z tyłu lub dwa z tyłu) i pełni dwie funkcje: pchacza lub pojazdu, a nawet hulajnogi. W pierwszym wariancie motywuje dziecko do odpychania się nóżkami od podłoża. Później dziecko może skorzystać także ze specjalnego siedziska i na przykład pozwolić rodzicom wprowadzać zabawkę w ruch.

Ważne cechy dobrego jeździka to stabilność, bezpieczeństwo oraz łatwość manewrowania. Odpowiednie dla Twojej pociechy pojazdy tego typu powinny być wykonane z solidnych materiałów, mieć regulowane siedzisko i kierownicę, a także być łatwe do utrzymania w czystości. Zawsze upewnij się, że jeździk, który chcesz kupić, posiada odpowiednie certyfikaty, potwierdzające jego jakość i bezpieczeństwo.

Dlaczego warto zainwestować jeździk dla dziecka?

Jeździk dla dziecka to wartościowa inwestycja. Taki pojazd wesprze rozwój dużej motoryki, polegającej między innymi na przemieszczaniu się w przestrzeni czy zachowaniu równowagi. Jednocześnie jeździki wzmocnią też sprawność ruchową już od najmłodszych lat i będą zachęcać do aktywnego spędzania czasu.

Jakie są rodzaje jeździków dla dziecka?

Na rynku dostępny jest spory wybór pojazdów dla dzieci typu jeździki. Mogą przypominać “dorosłe” rowerki bądź mieć kształt na przykład samochodziku. Jak już wspomnieliśmy, najpierw pełnią one rolę pchacza, a następnie pojazdu do samodzielnego pokonywania większych odległości (jeździk-samochodzik lub jeździk-rowerek). Niektóre zabawki tego typu (na przykład popularny jeździk Scoot and Ride) posiada konstrukcję wielofunkcyjną – siedzisko można zdemontować, w łatwy sposób zamieniając dziecięcy pchacz w hulajnogę z prawdziwego zdarzenia. Warto w tym miejscu wspomnieć chociażby model My First Ride tej marki, który sprawdzi się już od 6. miesiąca życia maluszka. Wśród jeździków dziecięcych możesz znaleźć modele skrętne oraz balansujące, które pozwalają ćwiczyć równowagę i zachowywać symetrię w postawie ciała.

Jakie są najważniejsze kryteria wyboru jeździka dla dziecka?

Przede wszystkim należy dobrać jeździk do wieku dziecka. Producent w opisie produktu z pewnością uwzględnił wiek i wzrost dziecka, dla którego jeździk jest przeznaczony. Dla mniejszych dzieci lepszym wyborem będą modele z czterema kołami i podpórką do pchania – pozwalą one dziecku samodzielnie, bezpiecznie usiąść i odpychać się nóżkami. Idealnym przykładem pierwszego jeździka dla maluszka (już nawet półrocznego), będzie wspomniany już wyżej model ewolucyjnego jeździka Scoot and Ride My First, który łączy cechy pchacza, jeździka i chodzika. Jest niezwykle stabilny, a wykonano go z amortyzującego wstrząsy materiału EPP.

Scoot and Ride My First pchacz, jeździk i deska na kółkach 3w1 6 m+, kolor: Steel

Scoot and Ride My First pchacz, jeździk i deska na kółkach 3w1 6 m+, kolor: Steel

Starszym dzieciom lepiej kupić wyższe modele z dwoma lub trzema kołami, które nie wymagają podkurczania nóżek podczas jazdy. Co jeszcze jest ważne? Warto zastanowić się, w jakich warunkach będzie wykorzystywany jeździk – czy tylko w domu, czy na dworze. To pozwoli Ci wybrać typ urządzenia i materiały, z jakich zostało wykonane.

Jakie są dodatkowe funkcjonalności jeździków dla dziecka?

Jeśli myślisz o tym, żeby urządzenie przydało się też w późniejszym okresie życia dziecka, warto wziąć pod uwagę funkcjonalne modele typu 2w1, które 2w1 które później będą pełnić funkcję na przykład hulajnogi. Starszym dzieciom zamiast jeździka warto kupić tak zwane hulajnogi balansujące na trzech kółkach, jak na przykład Highwaykick 3 LED.

Zestaw: Scoot and Ride Highwaykick 3 LED Hulajnoga składana ze świecącymi kółkami 3+, kolor: Blueberry + kask S-M, kolor Blueberry

Zestaw: Scoot and Ride Highwaykick 3 LED Hulajnoga składana ze świecącymi kółkami 3+, kolor: Blueberry + kask S-M, kolor Blueberry

Jakie są opinie rodziców na temat jeździków dla dzieci?

Opinie rodziców na temat jeździków dla dzieci są zróżnicowane. Wiele osób uważa, że to świetna zabawka dla najmłodszych, pomagająca w rozwijaniu umiejętności motorycznych oraz w nabywaniu koordynacji ruchowej. Nie wspominając o radości, jaką takie pojazdy dają najmłodszym!

Niektórzy rodzice uważają, że jeździki nie są wystarczająco stabilne i bezpieczne dla dzieci, szczególnie dla tych, które uczą się chodzić. Mają obawy, że dzieci mogą łatwo stracić równowagę i upaść z jeździka, co może skutkować urazami. Eksperci jednak uspokajają, że wystarczy wybrać odpowiedni model (dostosowany do wieku i wzrostu malucha), do tego zadbać o nadzór rodzicielski nad bawiącą się pociechą, żeby w pełni wykorzystać potencjał takich zabawek. Oczywiście należy też pamiętać o stosowaniu takich rozwiązań, jak kaski w rozmiarach XXS-S, czyli dopasowanych do obwodu głowy dziecka. Powinny być regulowane i mieć specjalne odblaskowe elementy – absolutnie niezbędne w gorszych warunkach oświetleniowych.

Podsumowując, wybór jeździka dla dziecka może wydawać się trudnym zadaniem, ale z naszym poradnikiem na pewno uda Ci się podjąć właściwą decyzję zakupową. Pamiętaj, aby uwzględnić wiek i preferencje dziecka oraz dostosować rodzaj jeździka do jego umiejętności i potrzeb rozwojowych. Ważne jest także, aby zwrócić uwagę na jakość wykonania i bezpieczeństwo użytkowania. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Ci znaleźć idealny jeździk dla Twojego dziecka, który zapewni mu radość z zabawy i pozytywnie wpłynie na jego rozwój.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 220 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-07
Zamówienie zostało sprawnie przetworzone, szybko wysłane. Produkt dobrze zapakowany zgodny z opisem. Polecam
2024-04-01
Polecam . Wysyłka błyskawiczna
pixel